Blog


11.03.2019

Jaki nagrobek wybrać - rodzaj materiału, wielkość, treść...

jaki nagrobek wybrać

W każdej, mniejszej lubi większej rodzinie, z upływem czasu, spotykamy się z tematem wyboru pomnika nagrobnego dla naszych najbliższych. Temat smutny i trudny. Wówczas to co wydawało się oczywiste, staje się dość dużym problemem – wybór odpowiedniego materiału, wielkość nagrobka, jego treść, czyli wszystko to, co składa się na ostateczny wygląd naszego pomnika.

Pierwszą oraz najważniejszą decyzją, z jaką musimy się zmierzyć jest wybór odpowiedniego surowca, kamienia, z którego będzie wykonany pomnik nagrobny. Obecnie na rynku polskim mamy do dyspozycji całą paletę kamieni naturalnych, są to przede wszystkim granity, marmury, wapienie, trawertyny, piaskowce oraz lawy wulkaniczne. Sięgnąć możemy praktycznie po każdy z nich, jednak nie wszystkie mogą okazać się właściwym wyborem. Przede wszystkim musimy pamiętać o zmieniających się warunkach klimatycznych, mroźny zimach i kwaśnych deszczach, który nie pozostają bez wpływu na wybrany przez nas kamień. Granity – najczęściej wybierane, bronią się niewątpliwe najskuteczniej. To one z upływem lat wyglądają wciąż jak nowe, zachowując poler oraz swój kolor. Są one popularne przez co monotonne i mało oryginalne. Ktoś kto szuka czegoś wyjątkowego z pewnością zdecyduje się na kamień bez drobnego ziarna, nudnej oraz jednolitej faktury jaką posiada większość granitów. Bezsprzecznie alternatywą stanie się marmurowy pomnik nagrobny. Piękny mazerunek, czyli naturalny rysunek żyłek kamienia o zawiłym lub splątanym układzie i jeszcze piękniejsza gama kolorów to coś co zwróci uwagę niejednej pary oczu nawet na największym cmentarzu. Najczęściej wybierane marmury mają odcienie bieli i kontrastujących na nim szaro ciemnych zachmurzeń bądź też żył. Decydując się na ten rodzaj kamienia, niewątpliwie musimy pamiętać o zaimpregnowaniu go odpowiednim do tego środkiem. Alternatywą dla preparatów (często mało skutecznych) sprzedawanych w marketach bądź sklepach budowlanych jest profesjonalna chemia kamieniarska, którą można kupić przez internet, bądź bezpośrednio w zakładzie kamieniarskim, wykonującym nasz pomnik nagrobny. Jest to dość istotne ponieważ, użytkowe właściwości marmuru nie są tak wysokie jak twardego granitu. Jest to materiał znacznie miększy i bardziej chłonny. Równie wdzięcznym i podatnym na plastyczne formy materiałem jest piaskowiec. Bardzo często spotykany na elewacjach zewnętrznych, ogrodzeniach, płytach ulicznych czy też miejskich fontannach. Nic w tym dziwnego, ponieważ w samej Polsce występuje kilka jego złóż. Ciężki do zapolerowania, o różnych odcieniach od szarego po miodową żółć, może stanowić idealną dekorację naszego pomnika w postaci pionowej steli bądź wyrzeźbionej z niego figury. On również wymaga odpowiedniej impregnacji, która pozwoli nam uniknąć zmiany koloru i zabezpieczyć go przed wszelkim zjawiskami pogodowymi. Trzeba jednak pamiętać, że impregnację należy powtarzać regularnie, aby zapewnić jej skuteczność oraz trwałość.

Treść czyli to co tak naprawdę najważniejsze, również może zostać wykonane na kilka sposobów. Podstawową, najszybszą i najpopularniejszą techniką, spotykaną na cmentarzach jest piaskowanie liter oraz wypełnianie ich (wg uznania) odpowiednim kolorem. Jest to metoda trwała, zwłaszcza jeśli litera jest piaskowana głęboko, co daje efekt czytelnego pisma na długie lata. Kolejnym możliwością jest tzw. litera kuta – zagłębiona ręcznie o przekroju w kształcie litery "V" uwydatnia krój napisu. Trzecią formą są litery klejone – z metalu bądź brązu, niekiedy wpuszczane kamień, zlicowane z jego powierzchnią.

Obecnie, spotykamy się z następującymi formami oraz rozmiarami pomników, są to następująco: duże grobowce rodzinne (tzw. krypty), grobowce podwójne/pojedyncze, tradycyjne groby ziemne(w tym nagrobki dziecięce), groby urnowe (z komorami na urny) oraz kolumbaria. Coraz częściej, zwłaszcza na cmentarzach komunalnych spotkać się można z możliwością kupienia miejsca pochówku po nieopłaconym pomniku nagrobny, jednakże z określonym już wymiarem nie większym niż 120 cm x 60 cm. Pomnik nie posiadające wymurowanych krypt, wymagają odpowiednio ułożonego gruntu (zaleca się stawianie pomnika nie wcześniej niż pół roku do chwili pogrzebu) na który kładzione są betonowe legary oraz właściwa a wymiarach ramach, stanowiąca fundament pomnika nagrobnego.

A co z jego ceną? Praktycznie, jest ona wypadkową następujących elementów: wielkości pomnika, materiału z jakiego ma być wykonany, ilości liter jakie się na nim znajdą oraz wszelkich dodatkowych życzeń, ze strony osób zamawiających. Rozpiętość cenowa może być znaczna i ciężko mówić o jej widełkach, zwłaszcza kiedy mamy do czynienia nie tylko z pracą maszyn ale też rzemiosłem artystycznym, za którym stoi ludzka rękę.

Ostatnim i chyba wciąż najważniejszym pytaniem, jakie należy sobie zadać rozważając powyższe zagadnienia, są nasze oczekiwania wobec efektu końcowego. Czy chcemy aby nasz pomnik przez lata wyglądał jak całkiem nowy, wypolerowany świecąc się wśród innych nagrobków (pomniki granitowe), czy też pozwolimy się mu naturalnie zestarzeć wraz z upływem czasu, podziwiając jak zmienia kolor, obrasta mchem, pokazując swe piękne, naturalne oblicze…powrót ››


 
Wszystkie prezentowane wzory chronione są prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.

białe logo

THUST Manufaktur Sp. z o.o.
ul. Ślężna 37/39 PL50-301 Wrocław

Kontakt z nami

E: manufaktur@thust.pl

T: +48 603 669 116

 

INFORMACJE