Blog


01.07.2019

Liternictwo nagrobne

Jest wiele elementów, które sprawiają, że nasz pomnik nagrobny może stać się niepowtarzalny. Jednym z nich jest niewątpliwie liternictwo a dokładnie rzecz ujmując, to co jest na nim napisane i jaką techniką jest wykonane. Od czasów starożytnych nauka pisma w kamieniu należała do podstawowego wykształcenia dobrego rzemieślnika. Postęp technologiczny umożliwił na rozwinięcie różnych technik, dając nam dziś paletę możliwości tworzenia liter w kamieniu.

Najstarszą techniką zdobienia pomników nagrobnych są litery kute. Ta precyzyjna metoda jest również wyjątkowo czasochłonna. Kamieniarz liternik wykonują ją za pomocą dłuta. Dzięki temu zostaje osiągnięty charakterystyczny rowek w literze, co daje imponujący efekt czytelnej litery, niezależnie od kąta patrzenia. Przy kuciu ręcznym, wyróżniamy dwie metody - wykucie obrysu wewnętrznego litery (najczęściej spotykane) oraz wykucie obrysu zewnętrznego litery.  W drugi wypadku klient może zażyczyć sobie zgroszszkowanie lub szpicowanie obkutej powierzchni dla uzyskania dodatkowego efektu niepowtarzalnego pomnika nagrobnego


Drugą, obecnie najpopularniejszą techniką wykonywania liter w tablicach nagrobnych jest piaskowanie. Odznacza się ona wyjątkową precyzją cięcia, przez co litera ma kształt idealny a jej głębokość może być zróżnicowana w zależności od materiału bądź życzenia klienta. Za pomocą plotera zostaje wydrukowany kształt litery (mamy możliwość wyboru tysięcy różnych kształtów i typów czcionek), naklejony na kamień, a następnie wypiaskowany przy użyciu piaskarki. Popularne, płytkie piaskowanie zastępujemy techniką wyjątkowo głębokiego  piaskowania co daje piękny efekt, wyraźnej, czytelnej litery niezależnie od materiału, na jakim została zrobiona.

Kolejną techniką, stosowaną sporadycznie, jest wycinanie liter na przestrzał przy użyciu wody maszyną waterjet. Metoda precyzyjna, zdecydowanie droższa od poprzednich oraz wymagająca odpowiedniej grubości materiału dla uzyskania idealnego efektu.

Po wykonaniu napisu, zostaje pytanie, co zrobić z jej wypełnieniem? Pozostawić naturalne, czy też sięgnąć po jakiś kolor? Wszystko zależy właśnie od techniki, jaką litera jest wykonana. Czasem, jej głębokość oraz kąt pozwala na swobodne odczytanie inskrypcji, nawet z tych bardzo jasnych kamieni, jak np. marmur, piaskowiec lub wapień. Również czas robi swoje – głęboko wypiaskowana litera, po latach zbrudzi się na wskutek warunków atmosferycznych, dzięki czemu stanie się w naturalny sposób wypełniona. Dla tych, którzy podobnego efektu oczekują od początku, literę można wypełnić specjalną farbą, która podkreśli jej kształt i nada odpowiedniego koloru. Coraz to rzadziej, sięga się po złoto, które jest metodą trwałą ale też drogą, gdzie za pomocą jego płatków wypełnia się wnętrze litery na płycie nagrobnej.powrót ››


 
Wszystkie prezentowane wzory chronione są prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.

białe logo

THUST Manufaktur Sp. z o.o.
ul. Ślężna 37/39 PL50-301 Wrocław

Kontakt z nami

E: manufaktur@thust.pl

T: +48 603 669 116

 

INFORMACJE