Blog


01.02.2021

ABC kamieniarstwa - rodzaje skał

abc kamieniarstwa

Niejednokrotnie niektórzy z nas, krojąc coś na kamiennym blacie w kuchni czy stojąc w marmurowym prysznicu, zastanawiali się czym tak naprawdę jest, ten wyjątkowo cudny dar matki natury. Kamienie od starożytności wzbudzały podziw i powszechną chęć posiadania. I nic w tym dziwnego. Niewiele jest na świecie materiałów, które aby osiągnąć swój efekt końcowy, potrzebują milionów lat „produkcji”. A tak właśnie jest z kamieniem. W zależności od sposobu jego powstania, możemy wyróżnić następujące rodziny kamieni:

  1. Wulkaniczne (magmowe) – chyba najlepiej nam znane (to m.in. granit) tworzą się wskutek wybuchu wulkanu oraz zastygające magmy, w głębi bądź na powierzchni ziemi. Ich kolorystka oraz struktura są uzależnione od głębokości zastygania, czasu trwania tego procesu oraz krystalizacji. Składają się one przede wszystkim z kwarcu (odpowiadającego za twardość kamienia) oraz miki (minerałów), odpowiedzialnych za połysk kamienia. Powstałe w głębinach to sjenity, granity czy np. labradoryty. Powyżej, tworzące się wśród szczelin wulkanicznych to diabazy i porfiry. Wylewne, czyli te które powstają poprzez zastygnie lawy na powierzchni ziemi to np. bazalty, obsydiany lub dacyty. Dzięki wyjątkowej wytrzymałości, kamienie te znalazły wszechstronne zastosowanie w branży budowlanej, sakralnej, nagrobnej czy też w świecie designu. Niewymagające impregnacji są idealnym wyborem na blat w kuchni czy posadzkę w łazience.

  2. Metamorficzne – powstałe przez przeobrażenia wynikające z bardzo wysokiej temperatury (ok. 900 ‘C) oraz dużego ciśnienia (1,5 Gpa). Najbardziej znane to marmury, kwarcyty, łupki, gnejsy i serpentynity. Skały te występują w dużej gamie kolorów (nie zawsze użylone) stąd stają się częstym wyborem wśród architektów projektujących wnętrza naszych domów. W porównaniu do skał magmowych, wymagają odpowiedniej pielęgnacji oraz obróbki. Są kamieniami miękkimi więc nie zawsze nadają się do stosowania na zewnątrz. Istnieją natomiast odmiany – jak np. polski marmur ze Sławniowic, dojrzewających w naszych warunkach klimatycznych, który idealnie sprawdza się, jako materiał do wykonania niepowtarzalnych pomników nagrobnych. Klient decydujący się na skałę metamorficzną, musi być świadomy swojej decyzji.

  3. Osadowe – tworzące się na skutek osadzania materiału przez czynniki zewnętrzne (np. wodę, lodowiec, wiatr). Najbardziej znane to piaskowce (skała okruchowa) i wapienie (skała chemogeniczna). To właśnie na nich, nierzadko możemy odszukać skamieniałe szczątki owadów czy muszli. Bardzo często stosowane w rzeźbie, elewacjach zewnętrznych ale też nagrobkach. Piaskowce mające jednolitą strukturę, potrafią posiadać właściwości granitu! Odpowiednio zaimpregnowany jest idealnym materiałem budowlanym, występujący w pięknej, ciepłej kolorystyce.

  4. Trawertyny – czyli tzw. martwica wapienna będąca skałą osadową. Najbardziej znany Trawertyn Włoski, spełniający rolę budowalno-ozdobną, urzeka swoim kolorem oraz porowatą strukturą. Jest to materiał, który żywicowany, może nam służyć w domu jako blat, posadzka bądź nawet portal kominkowy. Niesamowite kolory posiada żółte oraz czerwone złoże trawertynu wydobywane w Iranie.

  5. Kwarcyt – jedne z najpiękniejszy i najtwardszych kamieni naturalnych, to jak połączenie granitu z marmurem. Powstają na wskutek metamorfizmu, głownie z piaskowca! Najpiękniejsze kolorystycznie pochodzą z rejonów Ameryki Południowej.

  6. Onyks – nie można o nim nie wspomnieć. Dziś często stosowany w ekskluzywnych wnętrzach, idealnie przepuszczający światło, staje się ozdobą ścian czy lad recepcyjnych. To również skała metamorficzna powstała wskutek wysokiej temperatury oraz ciśnienia dlatego, tak często mylony jest z marmurem. Jest materiałem wyjątkowo delikatnym, dlatego jego obróbka wymaga odpowiedniej wiedzy i sprzętu.


 

Podsumowując – widać, jak zróżnicowany jest świat kamienia, i jak różne są drogi jego powstania. Praktycznie każda z wyżej wymienionych skał, nadaje się do wnętrz, dekoracji zewnętrznych czy stworzenia niepowtarzalnego nagrobka. Dzisiejsze możliwości stają się praktycznie nieograniczone…jedyne o czym musimy pamiętać to świadomy wybór materiału…później pozostaje już tylko cieszyć oko tym niepowtarzalnym darem matki natury.powrót ››


 
Wszystkie prezentowane wzory chronione są prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.

białe logo

THUST Manufaktur Sp. z o.o.
ul. Ślężna 37/39 PL50-301 Wrocław

Kontakt z nami

E: manufaktur@thust.pl

T: +48 71 79 66 511
M: +48 603 669 116

 

INFORMACJE

facebook       instagram