Blog


25.03.2021

Wyjątkowy pomnik nagrobny

Na świecie istnieje niezliczona ilość cmentarzy. W każdym dużym mieście, miasteczku czy wiosce, znajdziemy ich kilka. Od wielkich nekropoli po urocze przykościelne parki. Na każdym z nich – miejsca pamięci o tych, którzy odeszli – grobowce, pomniki, nagrobki czy kolumbaria. Od starożytności po dziś dzień, kultura cmentarna oraz sztuka nagrobna krzyżują się, tworząc niekiedy imponujące dzieła, obok których nie sposób jest przejść obojętnie.

Każdy z nas niejednokrotnie słyszał o warszawskich Powązkach, cmentarzu Rakowieckim w Krakowie, paryskim Montmartre i Père-Lachaise, katalońskim Montjuic czy Forest Lawn – Hollywood Hills Cemetery. Wymieniać można by bez końca. To ogromne nekropolie, które przyciągają w dużej mierze turystów, chcących odwiedzić groby popularnych osobistości. To najczęściej w tych miejscach, możemy spotkać wyjątkowe kamienne dzieła, która potrafią zaskoczyć swoim kunsztem, jak i gabarytem. Ale nie zawsze. Z pewnością na każdym cmentarzu, nawet tym najmniejszym, możemy odnaleźć przynajmniej jeden wyjątkowy pomnik, który sprawi, że przystaniemy przy nim chociażby przez chwilę.

Dla nas, najładniejsze pomniki nagrobne to te, który wychodzą spod skrzydeł naszej firmy. Ale z uznaniem obserwujemy prace innych artystów, które nieraz stanowią źródło inspiracji i niekończącego się zachwytu. I tak jest w przypadku pomnika nagrobnego Rudolfa Nuriejeva, przedwcześnie zmarłego, światowej sławy tancerza baletowego, który pochowany został na cmentarzu Sainte-Geneviève-des-Bois pod Paryżem. Nuriejev zwany też Mickiem Jaggerem baletu, prywatnie kolekcjoner starożytnych tkanin oraz dywanów był posiadaczem niesamowitego zbioru, który wg opowieści wędrował z nim w trasach operowych po całym świecie. I właśnie to, stało się inspiracją dla jego najbliższych, który zdecydowali się upamiętnić go w wyjątkowy sposób. My również, spotykając się ze swoimi klientami, prowadzimy długie rozmowy chcąc stworzyć dla nich spersonalizowany pomnik nagrobny, który w symboliczny sposób będzie nawiązywał do ich najbliższych, z którymi musieli się pożegnać.

Nagrobek Rudolfa Nuriejeva to istne dzieło sztuki wykonane przy użyciu kamienia naturalnego (granitu) oraz szkła (mozaiki). Zaprojektowany przez przyjaciela Ezio Frigerio, wykonany we włoskiej pracowni Akomena Spazio Mosaico, przedstawia ulubiony dywan z kolekcji mistrza baletu. Ta niesłychanie realistyczna kopia, wykonana jest z 80 tysięcy elementów, która finalnie tworzy niepowtarzalny efekt, wywierający na nas wrażenie, że mamy przed sobą prawdziwy, materiałowy dywan, którym przykryto miejsce spoczynku mistrza baletu.

Fenomenalny przykład sztuki cmentarnej!powrót ››


 
Wszystkie prezentowane wzory chronione są prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.

białe logo

THUST Manufaktur Sp. z o.o.
ul. Ślężna 37/39 PL50-301 Wrocław

Kontakt z nami

T: +48 603 669 116

 

INFORMACJE